Great Canadian VW Show
2018 Aircooled Class Winners
*Note: Please private message me for any typos/mis-spellings. Car numbers which don’t match class are vehicles which were reclassed by the DVKK.
Class 100 - Off Road
1st - 101 Andy McLatchy
Class 200 - Race
2nd - 201 Johnnie Balfour
1st - 202 Jim Martin
Class 300 - Ghia Stock
2nd - 302 Stan Fair
1st - 2307 Wally Burrows
Class 400 - Ghia Custom
1st - 401 Courtney Midemann
Class 500 - Thing Stock
2nd - 502 Tina Hansen
1st - 501 - Raymond Saul
Class 600 - Thing Custom (no entries)
Class 700 - Type-1 Sedan 39-57 Stock
2nd - 703 Noah Li
1st - 702 Mike Godding
Class 800 - Type 1 Sedan 58-67 Stock
2nd - 803 Shawn Hashimoto-Stone
1st - 802 Steve Dale Johnson
Class 900 - Type 1 Sedan 68-75 Stock
2nd - 903 Cory Strickler
1st - 902 Michael Koens
Class 1000 - (no entries)
Class 1100 - Type 1 Convertible 68-79 Stock
1st - 1101 Nelson Yeo
Class 1200 - Type 1 Sedan 39-57 Custom
Honourable Mention - 1204 Jared Hurst
2nd - 1208 Paul Gagne
1st - 1207 Evin O’Reilly
Class 1300 - Type 1 Sedan 58-67 Custom
Honourable Mention - 1302 Wayne Dawson
2nd - 1309 Johnnie Balfour
1st - 1317 Nick LaCaombe
Class 1400 - Type 1 Sedan 68-75 Custom
Honourable Mention - 1404 Darren Oberton
2nd - 1410 Brock Reid
1st - 1406 Doug Raffan
Class 1500 - Type 1 Convertible 53-67 Custom
1st - 1501 Peter Prochaska
Class 1600 - Type 1 Convertible 68-79 Custom
1st - 1601 Johnnie Balfour
Class 1700 - (No entries) *I need to find my list and confirm
Class 1800 - Type 2 Stock 55-67
2nd - 1803 Melanie Westone
1st - 1802 Dana Craighead
Class 1900 - Type 2 stock 68-79
Honourable Mention - 1906 Mike Herter
2nd - 1910 Rod Faddon
1st - 1909 Stephen Petscyulat
Class 2000 - Type 2 Custom 50-54
1st - Ken King
Class 2100 - Type 2 Custom 55-67
2nd - 2102 Jade Taylor
1st - 2102 Brian Frazer
Class 2200 - Type 2 Custom 68-79
Honourable Mention - 2202 Rob Payne
2nd - 2208 Paul Cormic
1st - 2209 Chris Murray
Class 2300 - Type 3
2nd - 2301 Shelly Umpstead
1st - 2302 Benjamin DeGroot
Class 2400 - Coach Built
Honourable Mention - 2403 Dan Airth (Sterling)
2nd - Craig Cochrane (Dauphine)
1st - 1402 Sandra Paeseler (Super Bugger)
Class 2500 - Dune Buggy
2nd - 2501 Neil McKinnon
1st - 2502 Ace
Class - 5400 Under Construction
1st - 5401 Steve Halloway
-Dave